Makové buchty jako od babičky

Makové buchty jako od babičky

Taky milujete kynuté buchty? Naše děti se můžou utlouct po těch makových. Respektive po čemkoliv s mákem, ať už jsou to šátečky, nudle, nebo třeba právě buchty. 

Jednou za čas máme s Tomíkem den jen sami dva pro sebe, bez Bertíka a Hynečka. Takový den byl právě dneska. Tomík si smí vybrat, co ten den budeme dělat, co budeme jíst, prostě snažím se, aby si užil den podle svých představ. Jeho přáním bylo, jestli bychom nemohli jet na výlet do Kokořínska, a jestli bych mu upekla makové buchty. O výletu se tu rozepíšu někdy jindy, ten byl super. A super završením super dne byly tyhle super makový buchty. Cestou z výletu jsme nakoupili, co doma chybělo, a pak jsme se pustili do pečení. Chtěla jsem, ať se mnou peče i Tomík, aby se to naučil. Postupně ho zapojuju do vaření, aby se o sebe jednou uměl sám postarat. 

Pokud vám tečou sliny jen, když se řekne „makové buchty“, tak tenhle recept určitě musíte vyzkoušet. Tyhle buchty nejsou nijak náročné na přípravu, zvládne je opravdu každý a zapráší se po nich raz dva. 

Jediné, v čem je kynuté těsto náročné, je čas. Zatímco štrůdl z listového těsta můžete začít péct klidně v 8 večer a budete ho mít hotový cobydup, tak kynuté buchty potřebují svůj čas. Počítejte cca 20 minut na přípravu těsta, alespoň hodinu a půl na kynutí a dalších cca 30 minut na plnění a tvarování buchet.  

Budeme potřebovat: 

Na kvásek:

1 kostku (42 g) droždí

1 lžičku krupicového cukru

100 ml vlažného mléka

1 lžíci hladké mouky


Na těsto:

Kvásek (viz výše)

480 g hladké mouky

100 g másla

90 g krupicového cukru

1 sáček vanilkového cukru

Špetku soli

Ždibec rumu

100 ml vlažného mléka

Citronovou kůru

2 žloutky

Máslo na vymazání plechu

Máslo na potření buchet před pečením

Suroviny na náplň (v našem případě to byla maková náplň, ale můžete plnit tvarohem, povidly nebo třeba ovocem)

Nejdříve si připravíme kvásek. Rozdrobíme kvasnice, posypeme cukrem a mícháme, dokud nevznikne kašička. Pokud děláte kynuté těsto poprvé, jako třeba Tomík, můžete být překvapeni, jak spolu dvě sypké suroviny reagují a jejich spojením vznikne tekutý kvásek. Poté ohřejeme mléko tak, aby bylo vlažné. Ve studeném by kvasnice nevykynuly, horké mléko by je zabilo. Musí být prostě jen vlažné. Přilijeme ho do kašičky a přimícháme mouku. Mícháme lehce, nechceme kvasnice umlátit. :-) Přikryjeme utěrkou a necháme 10 minut vzejít. 

V druhé míse si zatím připravíme suroviny na těsto. Mouku prosijeme přes cedník, přimícháme oba cukry a žloutky. Nastrouháme malinko citronové kůry, přidáme špetku soli a ždibec rumu. Rozpustíme máslo a přidáme ho ke směsi. Ohřejeme mléko, aby bylo vlažné a přilijeme ho také do mísy. Nakonec vmícháme vzešlý kvásek. Těsto lehce s láskou hněteme. Dejte tomu takovou sílu, abyste kvasnice neutloukli, ale zároveň těsto důkladně propracovali. Správná konzistence bude táhlá, vláčná a pevná. 

Potom mísu přikryjeme utěrkou a necháme hodinu kynout. Jednou za hodinu je dobré těsto znovu prohníst, vyžene se tím z něj vzduch a může zase kynout znovu. Kdyby bylo překynulé, byly by buchty na chuť příliš tuhé a nevláčné. 

Pokud děláte vlastní náplň, můžete se během druhé fáze kynutí pustit do přípravy náplně. V našem případě to obnášelo jen smíchat makovou náplň s vodou a počkat 15 minut.

Po cca hodině a půl kynutí se můžeme pustit do tvarování buchet. Vymažeme si plech nebo pekáč máslem a dáme si předehřát troubu na 180. Na lehce pomoučené desce si rozválíme těsto a nakrájíme ho na stejně velké čtverce. Na každý navršíme dostatek náplně. Spojíme rohy buchty a buchtu dáme do pekáče spojem dolů. Na závěr rozpustíme máslo a dostatečně buchty potřeme. 

Někdo nechává buchty ještě kynout na plechu, ale tím, že plnění buchet trvá docela dlouho, tak ty, které jsou tam jako první, už mezitím zase vykynou. Takže jsme dali buchty péct hned, co jsme naplnili poslední. 

Prvních 10 minut je dobré péct buchty zprudka na 180, pak troubu ztlumíme na 160 a dopékáme 35 - 50 minut. Záleží, jak máte velké buchty, a jak peče zrovna vaše trouba. Nám stačilo 35 minut. Ještě teplé buchty pocukrujeme moučkovým cukrem. 

 

Mohlo by vás zajímat

Za zvířátky do Žitavy W&B

Za zvířátky do Žitavy

Jak vyléčit autoimunitní onemocnění? Pozor na histamin. W&B

Jak vyléčit autoimunitní onemocnění? Pozor na histamin.

Roztočte to na Točníku W&B

Roztočte to na Točníku

Co dělat, když se dusíte jídlem a jste sami doma? W&B

Co dělat, když se dusíte jídlem a jste sami doma?



Komentáře